Historia pierwszej kartki świątecznej

Czy wiesz, że pierwsza kartka świąteczna została wysłana w 1843 r. w Wielkiej Brytanii?

Za jej powstanie odpowiada dwóch Brytyjczyków – sir Henry Cole i artysta John Callcott Horsley.

Sir Henry Cole był znanym edukatorem, pierwszym dyrektorem Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie i współtwórcą angielskiej poczty. W życiu prywatnym uchodził za bardzo ciepłego i sympatycznego człowieka. Miał wielu znajomych, do których co roku wysyłał długie listy z życzeniami bożonarodzeniowymi.

Tuż przed Wigilią 1843 roku, sir Henry, chcąc uniknąć mozolnych godzin spędzonych na pisaniu listów, postanowił zmienić formę wysyłanych życzeń. Choć sam był znany zarówno z talentu do władania słowem, jak i zamiłowania do rysunku, poprosił o pomoc zaprzyjaźnionego artystę, Johna Callcotta Horsley.

Sir Henry przekazał Horsleyowi swoje wytyczne. Tym sposobem na obrazku znalazła się trzypokoleniowa rodzina, wznosząca toast za adresata życzeń oraz świąteczno – noworoczne życzenia. Po prośbie Cole’a, który był znany ze swoich prospołecznych i filantropijnych poglądów, poprosił o umieszczenie dwóch dodatkowych ilustracji. Przedstawiały one personifikację motta „głodnych nakarmić, nagich przyodziać”.

Kiedy ilustracja była gotowa, Cole i Horsley wykonali kilkaset kopii w umówionej drukarni, aby „Cole miał zapas życzeń na najbliższe lata”.

Najprawdopodobniej kartka świąteczna nie powstałaby, gdyby nie wcześniejsza inspiracja wiktoriańskim artystą Williamem Maw Egley. Artysta ten był utalentowanym twórcą miniatur, znanym z dbałości o szczegóły. Sam Egley wydał własne kartki pocztowe, kilka lat po sukcesie Cole’a i Horsley’a.

W ten sposób dwaj przyjaciele z Londynu stworzyli pierwszą kartkę świąteczną na świecie.

Loading...
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.